II семестр
UNIT 5. THE UK AND UKRAINE
УРОК 69
Тема. Thematic Evaluation 5. “Countries, People, Lifestyles”
Цель: совершенствовать навыки письменной речи по теме; формировать навыки употребления новых ЛО в ММ и ДМ учеников в лексико-грамматических структурах; формировать навыки групповой и парной работы, ответственности за порученное дело, коллективизма и толерантности; способствовать развитию аналитического и критического мышления; развивать смекалку и познавательный интерес к изучению английского языка.
ХОД УРОКА
I. Организация класса. Поздравление
II. Подготовка к иностранного вещания
Фонетическая и речевая зарядка.
III. Основная часть урока
Level A: Write as many separate lexical units as you can on the topic.
Level B: Write as many word combinations as you can on the topic.
Level С: Answer the following questions.
· What kind of people are Ukrainians?
· What are the specific features of the British climate?
· What old British symbols do you know?
· Are there any traditional old crafts in the region you live?
· What is the United Kingdom?
· What do you know about the national flag of the UK?
· How many people live in the UK?
Level D: write down a report / a composition / a review on one of the following topics.
· At the map of the United Kingdom.
· The geographical position of Ukraine.
· My region / district / town.
· The Ukrainian national traditions.
· The land of Great Britain.
· My favourite season of the year.
· The British climate and weather.
· The development of regional folk crafts.
· But be thankful together whatever the weather...
· The Ukrainians as they are.
IV. Заключительная часть урока
Итоги урока
Учитель подводит итоги урока и оценивает работу учащихся.