II семестр
UNIT 5. THE UK AND UKRAINE
УРОК 70
Тема. Reserved Lesson. Use Your Brains! “A Chopin Waltz”
Цель: формировать навыки употребления тематических ЛO в устной речи учащихся в грамматических структурах; обучить учащихся правильному употреблению речевых штампов; практиковать в неподготовленном ММ и ДМ за проблемными заданиями; совершенствовать навыки аудирования, чтения и устной речи по теме; развивать наблюдательность, смекалку и познавательный интерес к изучению английского языка.
ХОД УРОКА
I. Организация класса. Поздравление
II. Подготовка к иностранного вещания
Фонетическая и речевая зарядка.
III. Основная часть урока
· What? When? Why? How? (the brain quiz).
· What part of fish is like the end of a book? The fin - ish.
· What is that which nobody wishes to have and nobody likes to lose? A lawsuit.
· What fish is most valued by a lady happily married? Her - ring.
· When roads are like corpses? When they are men - ded.
· What key in music will make a good office? A sharp major.
· Why is a banker's clerk necessarily well informed? Because he is continually taking notes.
· What motive had the inventor of railroads in view? A loco - motive.
· Why could a compliment from a chicken be an insult? Because it would be fowl language.
· How many of your relations live on your property? Ten - aunts (tenants).
· What is it that is sometimes with a head, without a head, with a tail, and without a tail? A wig.
· Why is a selfish friend like the letter “P”? It is the first in pitv and the last in help.
· Why are tallest people the laziest? Because they are always longer in bed than others.
“ШОПЕН”
(Максим Рыльский)
Шопена вальс... Ну кто не играл его
И кто не слушал? На чьих устах
Не возникала улыбка капризная,
В чьих глазах не заблестела искра
Напівкохання или напівжурби
От звуков тех кокетно-своєвільних
Печальным, как вечер золотого дня,
Страстных, как бесконечный поцелуй?...
A Chopin waltz... Who hasn't played one once?
And who not listened ? Can there be lips
That never parted in a whimsical smile,
Or eye that not a spark lit for a moment
In half regret, half tenderly from love,
On hearing melodies a bit coquettish,
Or sad as twilight - close of golden day,
Or burning as a kiss that seems unending?...
(Transl. by G. Evans)
IV. Заключительная часть урока
Итоги урока
Учитель подводит итоги урока и оценивает работу учащихся.