Английский язык
Уроки Английского языка
Все предметы
ВНО 2016
Конспекты уроков
Опорные конспекты
Учебники PDF
Учебники онлайн
Библиотека PDF
Словари
Справочник школьника
Мастер-класс для школьника

УРОКИ АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА
7 класс

II семестр

ТЕМА «СПОРТ»

 

УРОК 50

Тема. Спорт - основа здоровья. Энергетические уровни спортсмена

 

Цель:

· совершенствовать навыки устной речи, чтения и аудирования;

· научить принимать ситуативное лексику, фразы наполнения и речевые штампы;

· практиковать учащихся в устной речи по проблемными ситуациями, развивать критическое и логическое мышление, элементы анализа и самоанализа;

· воспитывать познавательный интерес к изучению английского языка, эстетические вкусы.

ХОД УРОКА

I. Организация класса. Поздравление

 

II. Подготовка к иностранного вещания

Фонетическая и речевая зарядка.

 

III. Основная часть урока

a) Проверка выполнения домашнего задания, My groupmatesfavorite sports and games”.

b) Упр. 1, c. 79 - work in small groups. Which of these statements do you agree with? Why?

+ Being fit is an advantage.

+ Regular exercise is important for health and happiness.

- All kinds of exercises have the same effect on the body.

- It is impossible to overexercise.

- Sports and exercise are boring.

+ There's no gain without pain.

c) Bпp. 2, c. 80 - listen (tapescript 28, p. 191) to a radio interview and say if these statements are true or false.

+ Fitness is the ability to fight diseases.

+ Regular exercises and a healthy diet help people keep fit.

- At school, children have exercises every day.

+ Energetic exercises are best for schoolchildren.

- Doing keep-fit exercises takes a lot of time.

- You should do exercises very энергично from the very beginning.

d) From the pictures below choose those that illustrate exercises recommended by Dr Brown.

e) Tao exercise 2. “Stretching your wings”

Start from the balanced position. Slowly raise your right arm on the in-breath, bending your trunk to the left as you do so and straightening your right leg. Keep your eye on the fingertips. Stretch over as far to the left as you can with comfort. Then come back to center on the out-breath as you flex your knees again. Repeat the process with the left arm. Do the complete movement five times on each arm.

f) Bпp. 3, c. 80 - read the text and say which of the expressions mean fit and which not fit.

· in really good shape

· unfit

· as fit as a fiddle

· get out of breath

· got lost of energy

· out of condition

g) Bпp. 4, c. 80 - read the description of two types of exercise.

anaerobic - aerobic

In your copybooks fill in the chart. How many energy do you need for each sport? Do they make you strong and flexible. Compare your ideas with the rest of the class.

football - running - swimming - squash

h) Повторение лексических единиц и выражений. Составление словосочетаний и предложений, трансформационные упражнения

 

IV. Заключительная часть урока

Домашнее задание

Любимые виды спорта одноклассников.

Итоги урока

Учитель подводит итоги урока и оценивает работу учащихся.