Английский язык
Уроки Английского языка
Все предметы
ВНО 2016
Конспекты уроков
Опорные конспекты
Учебники PDF
Учебники онлайн
Библиотека PDF
Словари
Справочник школьника
Мастер-класс для школьника

УРОКИ АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА
7 класс

И семестр

ТЕМА «АНГЛИЙСКИЙ ЯЗЫК ВО ВНЕУРОЧНОЕ ВРЕМЯ»

 

УРОК 10

Тема. Общение. Преимущества и недостатки компьютера

 

Цель:

· формировать навыки употребления тематических ЛО в устной речи учащихся в грамматических структурах Present и Past Simple Tense;

· научить учащихся правильному употреблению речевых штампов;

· практиковать в неподготовленном ММ и ДМ с помощью проблемных заданий;

· совершенствовать навыки аудирования, чтения и устной речи по теме;

· развивать наблюдательность, смекалку и познавательный интерес к изучению английского языка.

ХОД УРОКА

I. Организация класса. Поздравление

 

II. Подготовка к иностранного вещания

Фонетическая и речевая зарядка.

 

III. Основная часть урока

a) Проверка выполнения домашнего задания. Впр. 1, с. 21.

How people can exchange information, ideas and emotions? What means of communication can you name?

Which of them are used at home, at work, in business?

What means of mass communication can you name?

How do artists communicate their ideas and emotions to the public?

Read the list of different means of communication and say where each of them can be used, how and what for.

b) Выполнение упр. 2, c. 21-22 - look through and try to match the descriptions with the dates on this timeline.

mobile phone and the Internet pictographic writing

· Morse telegraph

· first telephone

· first CD players

· first radio

· start of printing

c) Выполнение упр. С, c. 22 - read the texts about computers and choose the best title for each of them.

Dangerous Habit

Ruiners of Lives

Great Invention

Problem Makers

d) Answer the following questions using the contents.

Text A

What is the doctor'idea about computers?

Why did she stress that parents don't need to worry?

What's the computer impact on children's social lives?

What does Margaret Shottonmean mean by saying “the inventors of tomorrow”?

Text В

Why are the parents worried?

How long do their children play the computer games?

What do the parents think about computers?

Text C

Do the teenagers have any problems with spelling?

How much texting and e-mailing do the teenagers do now?

Why did the girl use the text language in her essay?

 

IV. Заключительная часть урока

Домашнее задание

Впр. 4, с. 22.

Итоги урока

Учитель подводит итоги урока и оценивает работу учащихся.