Английский язык
Уроки Английского языка
Все предметы
ВНО 2016
Конспекты уроков
Опорные конспекты
Учебники PDF
Учебники онлайн
Библиотека PDF
Словари
Справочник школьника
Мастер-класс для школьника

УРОКИ АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА
7 класс

И семестр

ТЕМА «АНГЛИЙСКИЙ ЯЗЫК ВО ВНЕУРОЧНОЕ ВРЕМЯ»

 

УРОК 9

Тема. Чтение - основа обучения

 

Цель:

· совершенствовать навыки чтения и устной речи по теме;

· формировать навыки употребления новых ЛО в ММ и ДМ учеников в лексико-грамматических структурах;

· формировать навыки групповой и парной работы, ответственности за порученное дело, коллективизма и толерантности;

· способствовать развитию аналитического и критического мышления;

· развивать смекалку и познавательный интерес к изучению английского языка.

ХОД УРОКА

I. Организация класса. Поздравление

 

II. Подготовка к иностранного вещания

Фонетическая и речевая зарядка.

 

III. Основная часть урока

a) Проверка выполнения домашнего задания. Впр. 4, с. 19

Rank in order of importance the following reasons for learning English. Find out the most popular reasons and try to explain such choices.

Reading for fun - survival reading - reading for learning - workplace reading.

b) Выполнение упр. 2, c. 19-20

People use different strategies that help them understand what they read, read the descriptions of these strategies (1-3). Use one of the strategies to understand the descriptions below and answer the questions.

Main body of the phone / keypad description

Did you understand the meanings of the words in italics?

What parts of speech are they?

What strategies did you use to understand each of the words and word combinations?

Can you suggest any other ways of understanding English words?

What was the most difficult (the easiest) for you while reading and translating?

What do you think of the general strategies of reading and understanding any foreign language?

How can you improve your reading skills? Give your reasons.

c) Грамматика - повторение употребления Passive Voice

This reading strategy is widely used nowadays.

Some terms weren't translated by the students.

You will be asked to find out the meanings of these unknown words.

 

IV. Заключительная часть урока

Домашнее задание

Впр. 1, с. 21.

Итоги урока

Учитель подводит итоги урока и оценивает работу учащихся.