Английский язык
Уроки Английского языка
Все предметы
ВНО 2016
Конспекты уроков
Опорные конспекты
Учебники PDF
Учебники онлайн
Библиотека PDF
Словари
Справочник школьника
Мастер-класс для школьника

УРОКИ АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА
7 класс

II семестр

ТЕМА «СПОРТ»

 

УРОК 57

Тема. Плавание. Триатлон. Велоспорт

 

Цель:

· совершенствовать навыки устной речи, чтения и аудирования;

· ознакомить и научить употреблять грамматические структуры с прилагательными и наречиями;

· научить учащихся употреблять новые фразеологические единицы, давать характеристику;

· формировать навыки неподготовленного монологического и диалогического вещания с проблемной ситуацией;

· развивать познавательный интерес, аудитивну память, внимание, наблюдательность и сообразительность.

ХОД УРОКА

I. Организация класса. Поздравление

 

II. Подготовка к иностранного вещания

Фонетическая и речевая зарядка.

 

III. Основная часть урока

а) Проверка выполнения домашнего задания

b) Упр. 5, с. 93-94 - read the story and choose the correct forms of adjectives and adverbs in brackets.

1. interesting

2. easily

3. attentively

4. quietly

5. suddenly

6. good

7. quickly

8. strong

9. slowly

10. wide

11. good

12. carefully

c) Bпp. 6, c. 94 - read the text and use the words in brackets in the right form.

1. difficult

2. early

3. hard

4. high

5. deep

6. fast

7. nervously

8. straight

9. easily

10. long

11. late

12. quickly

13. right

14. loudly

15. good

16. happily

d) Discuss the following questions to the texts.

Text 5

What kind of story did the teacher read to the class?

Who was this story about?

How many times could the man swim the river?

Why did Johnny think and smile questions?

Why did the teacher begin to ask the boy questions?

Do you think something was wrong in the story?

Why did the teacher praise Johnny? Give your reasons.

Text 6

What Linda was getting ready for?

What kind of competitions is triathlon?

What events does triathlon состоит of?

How did Linda train every day?

Why did she come home very late?

Who became the winner?

How did her family and friends support her?

e) Bпp. 10, c. 95, текст “To the Center of the Earth... by Bike!” Match the paragraphs with the topics.

A crazy journey

Things they took with them

How much time they had

Problems on the trip

Getting home again

 

IV. Заключительная часть урока

Домашнее задание

Подготовиться к контролю знаний по теме.

Итоги урока

Учитель подводит итоги урока и оценивает работу учащихся.