И семестр
UNIT 2. SCHOOL LIFE
УРОК 30
Тема. Test on Writing
Цель: проконтролировать навыки письменной речи, речи в изученных лексико-грамматических структур по теме; практиковать интерактивные формы обучения, стимулировать проявления инициативы учащихся; воспитывать умение работать в парах и группах, чувство взаимопомощи и коллективизма при обсуждении дискуссионных проблем; развивать коммуникативные способности учащихся.
ХОД УРОКА
I. Организация класса. Поздравление
II. Подготовка к иностранного вещания
Фонетическая и речевая зарядка.
III. Основная часть урока
a) Find the adjective each group of words (0,5 point):
· effort - effortless - escape - educate
· sand - suffer - sandy - servant
· depth - dirt - dirtiness - dirty
· recite - restless - respect - rest
b) Find one word in each group built with a negative affix (0,5 point):
· patient - weak - wireless - present
· happy - human - unprepared - sad
· progressive - irregular - respectful - senior
· light - cloudless - bright - hurt
c) Put the verbs in brackets into the correct tense form (1 point):
· John (to read) the magazine. You may take it.
· Parents (to come) home late last night.
· When I (to see) Betty and Jeff several hours ago they (to discuss) a very interesting topic.
· He (to know) that they (to write) a composition very soon.
d) Make up two unless... - sentences and write them down (1 point):
· To change your attitude.To make some progress in English.
· To hire a taxi. To miss the train.
e) Put the verbs in brackets into the voice correct form (1 point):
· The excursions (to organize) well last month.
· I know that this film (to speak) much about.
IV. Заключительная часть урока
Домашнее задание
Thematic Evaluation Work 2.
Итоги урока
Учитель подводит итоги урока и оценивает работу учащихся.