И семестр
ТЕМА «ЕДА. ПРИГОТОВЛЕНИЯ ПИЩИ. ПРОДУКТЫ ПИТАНИЯ»
УРОК 19
Тема. Удобная еда. Пища быстрого приготовления
Цель:
· совершенствовать навыки чтения, монологического и диалогического вещания в изученных лексико-грамматических структур по теме;
· практиковать интерактивные формы обучения, стимулировать проявления инициативы учащихся;
· воспитывать умение работать в парах и группах, чувство взаимопомощи и коллективизма при обсуждении дискуссионных проблем;
· развивать коммуникативные способности учащихся.
ХОД УРОКА
I. Организация класса. Поздравление
II. Подготовка к иностранного вещания
Фонетическая и речевая зарядка.
III. Основная часть урока
a) Проверка домашнего задания (ответы на вопросы)
How many meals a day do you usually have?
What do you prefer to have for breakfast / dinner / supper?
You don't have dinner at home, do you?
Do you like to have meals at a cafe?
Which is your favorite dish?
What kind of food do you prefer plant or animal food?
Which food is здоровую домов и нижнего plant or animal food?
Which food is здоровую домов и нижнего raw or cooked? Why?
b) Упр. 1, c. 34-35 - read and guess the meanings of the word combinations.
Canned, pineapple, frozen meat, convenience food, pickled cucumbers, dried apricots, processed vegetables
Discuss the following questions.
What kind of food do you eat: natural or processed?
Which of them has more vitamins?
Which vegetables taste good when they are pickled?
Which fruits are most often dried?
What dishes can be cooked of convenience food?
c) Bпp. 2, c. 35 - look through and try to match the descriptions with the dates on the timeline (tapescript 10, p. 185)
· boiling food in leather, wood baskets and shells
· electric cookers became popular
· gas cookers began to be used in cities
· iron cook stoves burning wood became popular
· microwaves were introduced
· roasting meat over open fires; the wealthy had ovens in their homes
d) Bпp. 3, c. 35 - read the description of each method of cooking and match it with its name.
baking A
boiling В
roasting C
simmering E
steaming D
frying F
grilling G
e) Bпp. 4 a, c. 35 - look at the pictures of cooking utensils and match them with the methods of cooking.
· casseroles • frying pan
· shallow pan • spatula
· rolling pin • ladle
· saucepan • steamer
IV. Заключительная часть урока
Домашнее задание
Выполнить упр. 46, с. 36.
Итоги урока
Учитель подводит итоги урока и оценивает работу учащихся.