II семестр
UNIT 5. THE UK AND UKRAINE
УРОК 65
Тема. Test on Reading. “Robinson Crusoe”
Цель: контролировать лексические и грамматические навыки по теме; совершенствовать навыки чтения, устной речи; практиковать в употреблении новых лексико-грамматических структур в словосочетаниях и предложениях по теме; научить учащихся употреблять новые ЛO с использованием зрительных лексических опор; развивать логическое мышление, наблюдательность и сообразительность; воспитывать внимание, умение четко выполнять инструкции учителя.
ХОД УРОКА
I. Организация класса. Поздравление
II. Подготовка к иностранного вещания
Фонетическая и речевая зарядка.
III. Основная часть урока
Some new words to be learnt and used:
· Hatchet - kid - pen - mainland - pouch
· Savage - powder - stake - vine - smooth
Level A: Write down the translation of the story:
Level B: Ex. 3, p. 191 - Match the words with their definitions:
· a hatchet - h
· a pouch - d
· a stake - e
· a savage - f
· a vine - g
· a shot - b
· A powder - a
· A pen - c
Level C: Answer the following questions.
· What things did Robinson carry with him?
· Why was it a wonderful sight?
· What did he think of the mainland?
· Which animals did Robinson notice from the hill?
· Why did he catch a young parrot?
· Where did Robinson sleep at night?
· What did he take a young kid for?
Level D: Write down a composition / a report on one of the following topics.
· Describe the wonderful nature of this part of the island.
· Robinson's decision to live in this part of the island.
· The problems that Robinson would face there.
· Different ways to overcome robinson's troubles.
· What were the things that помог положить Robinson survive?
· Imagine that you are on a desert island. How have you organized your life there? What are the difficulties you can face with?
· Have you ever dreamed of spending some time on the desert island? Why yes or why not?
IV. Заключительная часть урока
Домашнее задание
Test on speaking.
Итог урока
Учитель подводит итоги урока и оценивает работу учащихся.