Английский язык
Уроки Английского языка
Все предметы
ВНО 2016
Конспекты уроков
Опорные конспекты
Учебники PDF
Учебники онлайн
Библиотека PDF
Словари
Справочник школьника
Мастер-класс для школьника

УРОКИ АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА
7 класс

И семестр

ТЕМА «АНГЛИЙСКИЙ ЯЗЫК ВО ВНЕУРОЧНОЕ ВРЕМЯ»

 

УРОК 6

Тема. Английский язык - язык международного общения

 

Цель:

· совершенствовать навыки устной речи и чтения;

· развивать навыки учащихся употреблять новые ЛО по теме «Английский язык во внеурочное время»;

· формировать лексические и грамматические навыки учащихся;

· способствовать развитию самостоятельного мышления и наблюдательности.

ХОД УРОКА

I. Организация класса. Поздравление

 

II. Подготовка к иностранного вещания

Фонетическая и речевая зарядка.

 

III. Основная часть урока

а) Проверка выполнения домашнего задания. Впр. 5, с. 13

The car hit the tree. (Active).

The car was hit by the tree. (Passive).

The policeman помог положить the man. (Active).

The policeman was помог положить by the man. (Passive).

b) Bпp. 1, c. 14

Look at some figures presented at the conference and guess what they mean, match the part of three sentences.

c) Bпp. 2, c. 14 - read the text and answer the questions.

· algebra

· goulash

· garage

· sputnik

· c'estlavie

· feng shui

· e-mail

· homepage

Why is English a multicultural language?

How many languages have given words to English?

How has international communication influenced English?

d) Bпp. 3 a, c. 15 - read and use passive constructions.

Communication was made more complex.

First words were written millions of years ago.

Some changes were explained by the scientists.

Words were added to a vocabulary.

Words were brought from one language to another.

A standard form of a language was used on radio and TV.

A language is called dead when nobody speaks it.

e) Bпp. 3c, c. 15 - discuss the following questions and statements.

We must save small languages now.

Seven languages a year are destroyed by earthquakes and i volcanoes.

Do you care what is happening to small languages?

Can language with only ten speakers survive?

 

IV. Заключительная часть урока

Домашнее задание

Впр. 4, с. 15-16.

Итог урока

Учитель подводит итоги урока и оценивает работу учащихся.