И семестр
ТЕМА «ЕДА. ПРИГОТОВЛЕНИЯ ПИЩИ. ПРОДУКТЫ ПИТАНИЯ»
УРОК 25
Тема. Еда в школе и после школы
Цель:
· совершенствовать навыки аудирования, чтения, устной и письменной речи;
· пополнить тематический словарный запас учащихся, научить составлять словосочетания и предложения с новыми ЛО;
· формировать умение делать обобщение, сравнительный анализ и выводы из изученных проблемных ситуаций.
ХОД УРОКА
I. Организация класса. Поздравление
II. Подготовка к иностранного вещания
Фонетическая и речевая зарядка.
III. Основная часть урока
a) Проверка выполнения домашнего задания. Впр. 4, с. 46
b) Упр. 1, с. 46-47 - read the posters made by children from different clubs and discuss the questions after them.
How to plan attractive meals.
How to plan time-saving meals.
How to be green.
In what clubs were these posters created?
What do we learn in them?
Are these bits of useful advice? Who they are useful for? Why?
Do you of ten go to fast-food places?
Do you agree with what is said in the posters?
How can you help to produce less rubbish?
c) Упр. 2, c. 47 - read and match the names of the places with the countries.
Burger World - American food
Curry Corner - Chinese food
Hong Kong Takeaway - English food
Parisian - French food
The Acropolis - Greek food
The Fish and Chip Palace - Indian food
The Pizza Place - Italian food
The Sushi Shop - Japanese food
d) Упр. 3, c. 47-48, in your copybooks number the paragraphs in the correct order.
e) It is interesting to know. The food game
Hidden in the sentences below are names of food items. You cannot find them by looking at the sentences; they are there by pronunciation.
I hope he'll be true to you [beet)
She had a cough even today (coffee)
Don't tell me mama laid the table so early (marmalade)
Don't bake condensed milk sweet (bacon)
Please meet me tomorrow (meat)
The donkey brays inside the shed (raisin)
He's been staying here for six months now (beans)
IV. Заключительная часть урока
Домашнее задание
Составить диалог «В школьной столовой».
Итоги урока
Учитель подводит итоги урока и оценивает работу учащихся.