И семестр
UNIT 1. MASS MEDIA: THE PRESS
УРОК 10
Тема. Navigating the Newspaper. Grammar Revision
Цель: формировать навыки употребления тематических JIO в устной речи учащихся в грамматических структурах Present и Past Simple Tense; обучить учащихся правильному употреблению речевых штампов; практиковать в неподготовленном ММ и ДМ за проблемными заданиями; совершенствовать навыки аудирования, чтения и устной речи по теме; развивать наблюдательность, смекалку и познавательный интерес к изучению английского языка.
ХОД УРОКА
I. Организация класса. Поздравление
II. Подготовка к иностранного вещания
Фонетическая и речевая зарядка.
III. Основная часть урока
a) Ex. 9, p. 19 - Put the verbs in brackets into the correct tense form and voice.
b) Ex. 1, p. 20 - Work in pairs. Take turns to ask and answer the questions in the table. Add information of your own. Speak in class. Say what you have learnt about your friend:
How do you get to know the news?
· from radio and TV / newspapers and magazines / from my friends and parents.
What do you like to read about or listen to?
· local news / international news / business
· politics / sports / entertainment / films / quiz shows.
What's in the news now?
c) “Errata”
An irate retired colonel stormed into a newspaper office in a great fume. “In a feature you referred to me as “battle-scared” instead of battle-scarred”.
“We are awfully sorry, colonel”, apologized the editor, “we'll rush through an urgent correction”.
The retake called the colonel “bottle-scarred” this time.
d) Ex. 2, p. 20 - Look at the newspaper and say what it's main parts are:
· Newspaper's logo and title / the date / the price
· the front page / the headline / the editorial / the item
· current events / a column / the article / a photo.
e) Ex. 3, p. 21 - Mrs. Alison talks with her pupils about the structure of a newspaper. Read the text of her lecture and find what she tells them about the things in the list:
· the reason to read a newspaper
· topics of the articles
· a front page of a newspaper
· sections in a newspaper
· the editorial
· the editor
IV. Заключительная часть урока
Домашнее задание
Эх. 8, г. 22.
Итоги урока
Учитель подводит итоги урока и оценивает работу учащихся.