Английский язык
Уроки Английского языка
Все предметы
ВНО 2016
Конспекты уроков
Опорные конспекты
Учебники PDF
Учебники онлайн
Библиотека PDF
Словари
Справочник школьника
Мастер-класс для школьника

УРОКИ АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА
7 класс

И семестр

ТЕМА «ПОВТОРЕНИЕ. ЛЕТНИЙ ОТДЫХ»

 

УРОК 1

Тема. Летние каникулы. Характер человека. Степени сравнения прилагательных

 

Цель:

· совершенствовать навыки устной речи и аудирования;

· научить употреблять грамматическую структуру to be going to в MM и ДМ учеников, наполнение фразы и речевые штампы;

· практиковать учащихся в устной речи по проблемными ситуациями, развивать критическое мышление, элементы анализа и самоанализа;

· воспитывать познавательный интерес к изучению английского языка.

ХОД УРОКА

I. Организация класса. Поздравление

II. Подготовка к иностранного вещания

Фонетическая и речевая зарядка.

III. Основная часть урока

a) Упр. 1, с. 4

Listen to the young spacemen's conversation (tapescript 1, p. 181), copy the chart and match the words in different columns.

b) Упр. 1 b, 2 b, c. 4 - употребление степеней сравнения прилагательных Who travelled the farthest? / the closest?

Who travelled the shortest? / the longest?

Whose trip was the most comfortable? / the most exciting?

Who travelled the most? / the least?

What kind of transportation was the most / the least popular?

Whose trip was the shortest? / the longest?

Who stayed there the longest? / the shortest?

c) Describe your summer holidays using some adjectives and adverbs from the list below. Give your arguments.

Great adventurous useful awful boring interesting dull nice funny educational bad so-so exciting fantastic short normal unforgettable terrible wonderful.

d) Упр. 4, с. 5 - read the story and answer the questions.

Who do you think told this story? How did you guess?

Did you meet anyone famous during your holidays?

Who would you like to meet? Why?

What would you like to ask this celebrity?

Is it possible to run into a famous person during the trip?

How would you behave and act if you were in his / her shoes?

Are the famous persons different from common people?

e) Role play

Make up and act out dialogues (polilogues) “Running into Celebrity” using the vocabulary of Ex. 4, p. 5.

IV. Заключительная часть урока

Домашнее задание

Впр. 5, с. 5.

Итоги урока

Учитель подводит итоги урока и оценивает работу учащихся.